Puška Mannlicher M.95M v ráži 8x57IS
Po rozpadu Rakouska-Uherska na konci první světové války se mnohé země východní Evropy staly příjemci válečných reparací na úkor poražených mocností Osy. Jednou z takových zemí bylo Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (v roce 1929 bylo království přejmenováno na Jugoslávii), které obdrželo přibližně 185 000 pušek M95 Mannlicher různých vzorů, všechny v ráži 8x50R.
Jugoslávská armáda měla pro pušky v původní ráži jen malé využití, protože se standardizovala na náboj 8x57JS Mauser. Karabiny a stutzery, které byly k dispozici, byly předány četnictvu v původní konfiguraci a ráži a pěchotní pušky zůstaly ve skladech. V roce 1933 byl vypsán tendr, kerý vyhrála Továrna na zbraně a střelivo Jakova Poshingera (FOMU) ve městě Uzice. Kragujevac v té době neměl ani odborné znalosti, ani prostředky na vlastní přestavbu a měl v projektu hrát pouze doplňkovou a přejímací kontrolní roli. Smlouva byla uzavřena v březnu 1938 a přestavba pokračovala až do roku 1939. Před ukončením výroby bylo z ukořistěných pušek M95 vyrobeno přibližně 120 000 kusů M95M.
Pušky M95M se vyráběly ve dvou základních konfiguracích: jezdecké a pěchotní. Jezdecký model se vyráběl s použitím objímek M95, které umožňovaly upevnění řemenu na boční a spodní závěs. Naproti tomu pěchotní model má pouze spodní závěs.
Nabízená puška je ve velmi dobrém původním stavu, má originální povrch, hlaveň je matná.
Puška je označena platnou zkušební značkou.