Puška Mauser M 98 (Gewehr 98; G 98) přijatá do výzbroje v roce 1898 tvořila základní pěchotní výzbroj německé armády v průběhu první světové. Při konstrukci nové pušky M 98 se uplatnila řada novinek a zdokonalení navržených firmou Mauser v průběhu devadesátých let 19. století. Po dlouhou dobu byla tato puška a její varianty ve výzbroji německé armády, vyvážela se do mnoha evropských, asijských i amerických zemí a rovněž byla napodobována při konstrukci nových pušek v jiných státech.
Karabiner 98k byla zavedená v roce 1935 jako standardní zbraň pěchoty německého Wehrmachtu a tvořila základní zbraň německých ozbrojených sil až do konce druhé světové války.
Nabízená puška pochází z produkce firmy Mauser a byla vyrobena v roce 1937. Zbraň byla převzata pro potřeby Wehrmachtu, následně byla ale odeslána do Portugalska. Zbraň je ve velmi dobrém původním stavu, kromě montážních šroubů kompletně na číslech, má originální povrch, hlaveň je čistá a lesklá. Součástí je i originální bodák shodného čísla.
Puška je označena platnou zkušební značkou.
Ve třicátých a čtyřicátých letech byly v Německu vyráběny řadou firem malorážky určené k výcviku Hitlerjungend a dalších polovojenských organizací. Malorážky svým vzhledem vycházely z vojenské puška G.98k. Většinou byly jednoranné a některé modely byly opatřeny i úchytem bodáku.
Nabízená malorážka pochází z produkce firmy Mauser. Puška je ve velmi dobrém původním stavu, kompletně na číslech a má originální brynýr. Hlaveň je čistá a lesklá.
Zbraň je označena platnou dobovou zkušební značkou.
Pušky Mauser M.96 byly do Švédska zpočátku dodávány z Německa a vyráběla je zbrojovka Mauser. Následně došlo k prodeji licence a výroba probíhala dále v továrně Carl Gustaf v městě Eskilstuna. Pušky používaly náboje ráže 6,5x55SE. Pušky vynikaly vysokou kvalitou zpracování a jedná se o jedny z nejlepších armádních zbraní systému Mauser.
Nabízená puška pochází z produkce firmy Carl Gustaf a byla vyrobena v roce 1915. Zbraň je ve velmi dobrém původním stavu, na číslech kromě závěru. Má originální povrch, hlaveň je čistá a lesklá.
Puška je označena platnou zkušební značkou.
V roce 1895 proběhla úprava u britské armády zavedené pušky Lee-Metford. Původní hlaveň se sedmi mělkými, oválnými drážkami byla nahrazena hlavní s pěti hlubšími, pravoúhlými drážkami a poněkud bylo změněno i hledí. Vzniklá puška dostala název Lee-Enfield Mk.I.
Nejrozšířenější varianta pušky Enfield model No.4 – No. 4 Mk. I* používaná v letech druhé světové války se objevila roku 1942. U této pušky pažbení končí za chránítkem mušky a úsťová část vyčnívá dopředu na rozdíl od předcházejících variant, u kterých ústí hlavně nepřesahovalo předpažbí. Dioptrické hledí se součástkami vyrobenými převážně lisováním, plochá úderníková matice s bočními zářezy, odnímatelná nábojová schránka.
Nabízené pušky jsou ve velmi dobrém původním stavu a mají originální povrch. Hlaveň je čistá a lesklá.
Horní puška na foto je označena platnou zkušební značkou. Spodní je bez zkušebny.
SPODNÍ PUŠKA NA FOTO JE PRODANÁ!!
Po druhé světové válce se vlády v Jugoslávii Titovi partyzáni. Nová vláda od počátku pociťuje nedostetak zbraní včetně pěchotních. Místní zbrojní průmysl se musí od počátku soustředit na nákup použitých válečných zbraní.
Dílny bývalého Vojenského technického institutu v Kragujevaci, dříve Dělostřeleckého technického institutu byly restrukturalizovány a aby se neplýtvalo energií, bylo rozhodnuto soustředit se na renovaci zbraní Mauser ráže 8mm, včetně německé a jugoslávské produkce, a to zejména zbraní vzor 1924. Přestavba zbraní začala v druhé polovině roku 1946. Práce probíhaly pomalu do roku 1947 bylo převzato pouze cca 11 000 zbraní vzor 1924, které dostaly název vzor 24/47. Tyto zbraně jsou na levé straně pouzdra závěru značeny ZAVOD 44. Na začátku roku 1948 došlo k přejmenování dílen v Kragujevaci ke na Preduzece Crvena Zastava a zbraně začaly nést označení PREDUZECE 44. Tato značka se na zbraních vyráběných v Kragujevaci objevovala až do roku 1960. Kromě arzenálu v Kragujevaci se na výrobě zbraní 24/47 podílely ještě dvě továrny, které se však omezovaly pouze na montáž hotových součástek a to Technický ústav údržby číslo 5 a Vojenská dílna číslo 145, které zbraně označovaly nápisy (v cyrilici) TRZ 5 a RADIONICA 145.
Nabízená puška je ve velmi dobrém původním stavu, na číslech a má originální brynýr. Hlaveň je čistá a lesklá -TOP.
Zbraň je označena platnou zkušební značkou.
Italská puška Mannlicher Carcano byla vyvinuta šefkonstruktérem Italské armádní zbrojovky v Turíně podplukovníkem Salvatorem M. Carcanem roku 1890 a plukovníkem Paravicinim. Její první výrobní verze byla nazvána jako Model 1891 (M 91). Představena byla roku 1891 a byla upravena pro použití nového typu bezokrajových nábojů 6,5 x 52 mm Mannlicher-Carcano. Nábojová schránka má kapacitu šest nábojů.
Pušky série Carcano byly vyráběny mezi lety 1892-1945, přičemž nahradily dříve používané pušky Vetterli-Vitali ráže 10,35 x 47 mmR a tvořily hlavní pěchotní výzbroj italské armády během první světové i druhé světové války.
V případě nabízené pušky se jedná o model 1891vyrobený zbrojovkou v Turíně v roce 1917 .Zbraň je ve velmi dobrém stavu po asrsenálové repasi. Hlaveň je čistá a lesklá.
Puška není označena platnou zkušební značkou.
Bezpochyby jedním z nejslavnějších revolverů s pevným rámem a do boku vyklápěným válcem byl revolver Smith & Wesson Military and Police Model 1899. Byl vyvinut na základě požadavků výzbrojních správ americké armády a námořnictva, které jej také v nevelkém počtu v roce 1902 zavedlo do výzbroje, a proto byl též od té doby nazýván Army and Navy Model. „Námořní“ verze se lišila jen absencí závěsného kroužku na spodku rukojeti. Revolver byl komorován pro náboj .38 Long Colt, který byl tehdy služebním nábojem spolu s revolverem Colt této ráže. V roce 1902 byl tento model upraven a pojmenován Military & Police Model 1902. Rozdíl spočíval především v zapracování uzamykacího prvku působícím na čelo tyčky ručního vyhazovače a použití náboje .38 Special. Další modernizace se revolver dočkal v roce 1905 a byl tudíž opět přeznačen příslušným rokem.
Nejslavnější okamžiky Modelu 1905 přišly v roce 1940. Po pádu Francie a katastrofě u Dunkerque čelila britská armáda hrozivému nedostatku zbraní všech typů. Britové tedy požádali o dodávky krátkých palných zbraní Spojené státy. Jejich prosby vyslyšela firma Smith & Wesson a dodala do Británie přes 900 000 revolverů Military & Police Model 1905. Revolver se vyráběl s pětipalcovou hlavní, ale existovaly i exempláře s délkami 4, 4.5 a 6 palců a velmi vzácně i varianta dvoupalcová.
Revolver M 1905 považovali Britové za vynikající zbraň, výrazně lepší než soudobý britský služební revolver Enfield. Vyrobil se v ohromných počtech – celková produkce firmy Smith & Wesson dosáhla v průběhu 2. světové války 1 310 000 kusů.
Nabízený revolver ráže 38 SW pochází z počátku 40. let a byl určen pro civilní trh. Zbraň je ve velmi dobrém původním stavu, má originální fosfátovaný povrch, hlaveň je čistá a lesklá.
Revolver není označen platnou zkušební značkou.
Revolver Colt Python ráže .357 Magnum vyráběný společností Colt’s Manufacturing Company v Hartfordu ve státě Connecticut.Poprvé byl představen v roce 1955. Byl určen pro prémiový segment trhu s revolvery a někdy je označován za nejlepší sériově vyráběný revolver.
Byly nabízeny tři varianty a to s 2,5palcovou (6,4 cm), 3palcovou (7,6 cm), 4palcovou (10 cm), 6palcovou (15 cm) a 8palcovou (20 cm) hlavní. 6palcový model byl obecně nejoblíbenější a 8palcový model byl určen pro lov. Verze s třípalcovou hlavní je velmi sběratelsky zajímavá a mnohem méně častá než ostatní délky hlavní. Produkce byla ukončena v roce 1990.
V roce 2020 modelu Python obnoveny. Nejprve s 4,25″ a 6″ hlavní, v roce 2022 pak následovala verze s 3″ hlavní. Nově vyráběné revolvery byly oproti původní verzi technicky přepracovány.
Nabízený revolver byl vyroben v roce 1969. Jedná se o variantu s šestipalcovou hlavní. Zbraň je ve velmi dobrém až vynikajícím původním stavu a má originální brynýr.
Zbraň je označena platnou zkušební značkou.
Po vzniku samostatného Československa byl dán požadavek na vyzbrojení armády pistolemi domácí produkce. V roce 1920 byla zakoupena licence od firmy Mauser a od roku 1922 se v brněnské Zbrojovce začala sériově vyrábět pistole vz. 22. Modelově vychází z pistole NICKEL. Její sériová výroba však nebyla bezproblémová, objevovaly se závady a výroba přesahovala i kapacitní možnosti zbrojovky v Brně. Ministerstvo národní obrany proto našlo nového výrobce v jihočeské zbrojovce ve Strakonicích, která řešila nejdříve technické postupy a zpracování, posléze i modernizaci pistole tak, aby vyhovovala potřebám armády a netrpěla poruchami. Nakonec byla celá pistole přepracována a začala se vyrábět jako vzor 24.
Pistole v ráži 9mm Browning krátký byla přijata do výzbroje v květnu 1925, její výroba byla zahájena v srpnu 1925 a do podzimu 1935 se vyrobilo asi 110 000 kusů, z nichž necelá dvacetina byla určena pro export do Kolumbijské republiky a Lotyšské republiky, přes 2 000 kusů odebralo československé četnictvo. Dalším odběratelem zbraní byla finanční stráž.
Strakonická zbrojovka se snažila dodat ČZ vz. 24 i mimo Československo. Malé dodávky byly uskutečněny do Lotyšska a Ekvádoru.
Po okupaci Německem byly zbraně z výzbroje čs. armády zařazeny do německé výzbroje pod označením Pistole 24 (t). Následně v září 1940 bylo německou vojenskou správou prodáno 3285 pistolí (včetně pouzder a rezervních zásobníků) finské armádě. Během okupace nové zbraně vyráběny nebyly, docházelo pouze k výrobě náhradních dílů.
Celková výroba není přesně známá. Nejčastěji se uvádí údaj 183000 ks.
Nabízená zbraň z roku 1937 je ve velmi dobrém původním stavu, na číslech kromě zásobníku a má originální povrch. Hlaveň je čistá lesklá. Střeny jsou lehce poškozeny (naprasklé) – viz. foto.
Zbraň není označena platnou zkušební značkou.
Pistole ČZ vz. 27 byla odvozena od armádní pistole vz. 24 a komorovaná pro náboje 7,65 mm Browning (.32 ACP). Podnětem k jejímu vzniku byl požadavek policie, jež od svého vzniku používala řadu různých typů pistolí Od své předchůdkyně se liší ráží, nicméně obě pistole měly většinu součástek shodných.
Po okupaci Československa v roce 1938 nedošlo k ukončení výroby. Pistole byla vyráběna dál pod označením P27(t) a dodávána německým ozbrojeným složkám a policii. Po 2. světové válce se v její výrobě pokračovalo dál až do roku 1951..Celkem bylo vyrobeno mezi 620 000 až 650 000 těchto zbraní, z toho 452 500 v době německé okupace.
Nabízená pistole pochází z válečné produkce a byla vyrobena v 1945. Zbraň je ve velmi dobrém až vynikajícím původním stavu, na číslech a má originální povrch v přední části lehce poškozený korozí. Hlaveň je čistá a lesklá.
Pistole není označena platnou zkušební značkou.